Аналіз легенди про Вавилонську вежу

Аналіз легенди про Вавилонську вежу

Якщо ви вже прочитали легенду про Вавилонську вежу, час братися до її аналізу. Вам 100% дадуть завдання визначити її тему, ідею, основну думку, а також з’ясувати композицію та проблематику. Рекомендуємо старанно виконати це завдання. Та якщо виникли труднощі, вам допоможе наш матеріал — у ньому знайдете все необхідне.


Тема: розповідь про спорудження людьми Вавилонської вежі та перешкоду, яку вчинив Ягве щодо будівництва.
Ідея: уславлення миру, праці, взаєморозуміння між людьми на землі; засудження заздрості (Ягве). Основна думка: спільна мова серед людей сприяє їх дружбі, злагодженій праці.

Композиція 

Експозиція: рішення людей збудувати вежу. Зав’язка: заздрість Ягве, викликана спільною, злагодженою працею людей.
Кульмінація: буря, яку послав бог на землю, сприяла тому, що розлетілись людські слова, через це народ був позбавлений можливості спілкування між собою.
Розв’язка: припинення будівництва вежі, поява різних народностей на землі.

Проблематика 

  • взаєморозуміння і заздрість;
  • стимул для плідної праці;
  • спільна мова — запорука миру на землі між людьми.

Історична основа легенди 

Події, що змальовуються в легенді про зведення Вавилонської вежі, відбуваються «після потопу» й відносяться до «початку людської історії». У межах однієї біблійної оповіді органічно об’єдналися два мотиви:

1) побудова міста Вавилона і змішання мов;
2) зведення вежі й розпорошення людей.

Археологічні розкопки підтверджують, що в цій оповіді відбилося будівництво у Вавилоні зіккуратів — величезних будівель ритуально-храмового призначення.

Легенда могла виникнути не пізніше ІІ тис. до н. е., причому не в осілого, а в кочового народу, суспільна свідомість якого осідлий спосіб життя сприймала як певне відхилення від норми, а у фактах зведення величезних ритуальних споруд вбачала вияви «гордині» та «зухвальства», гідні страшної божої кари.

Місто Вавилон знаходилось у північній частині Дворіччя (Месопатамії) на березі ріки Євфрат. Вавилонські руїни можна побачити недалеко від сучасного міста Вілли (Ірак). Перші згадки про Вавилон датуються ІІІ тис. до н. е. На початку ІІ ст. до н. е. місто остаточно зійшло з історичної арени.

Сюжет

Понад чотири тисячі років тому всі люди жили в Месопотамії, тобто в басейні річок Тигра і Євфрата, і розмовляли однією мовою. Оскільки земля цих місць була дуже плідна, то люди жили багато. Від цього вони сильно загордилися і вирішили побудувати вежу до самого неба.

Для споруди монументальної будови люди використовували не камінь, а необпалену цеглу-сирець, для з’єднання цегли застосовувався замість вапна бітум (гірська смола). Вежа все росла і росла у висоту. Нарешті Бог розгнівався на безрозсудних і пихатих людей і покарав їх: він змусив будівельників розмовляти різними мовами.

Від цього дурні гордівники перестали розуміти один одного і, покидавши свої знаряддя, припинили будівництво вежі, а потім розійшлися в різні боки Землі. Так вежа залишилася недобудованою, а місто, де відбувалося будівництво і змішалися всі мови, назвали Вавилоном. Башта з часом розвалилася, а місто назвали Вавилоном, тобто “змішанням”.