Підрядні речення місця, часу і причини ми використовуємо десятки разів щодня. Без них не перепитати, котра година, не дізнатися місце події чи причину того чи іншого рішення. Ці речення — основа нашого мовлення. Без них не можна обійтися і на письмі. А якщо не з’ясуєте їхніх особливостей, то й не зможете вирішити кілька тестових завдань на ЗНО. Тому читайте — ми пояснюємо!
Підрядні місця вказують на місце, напрям, вихідний пункт дії, про яку йдеться в головному реченні, і відповідають на питання де? куди? звідки?
Вони приєднуються до головного речення сполучниками де, куди, звідки, яким у головній частині можуть відповідати слова тут, там, десь, туди, кудись, звідти, скрізь, усюди:
- Я їду туди, де мене чекає вільний степ, тихі задумливі озера, пісні на чумацьких дорогах… (М. Хвильовий).
Підрядні часу вказують на час дії або стану, про які йдеться в головному реченні, і відповідають на питання коли? відколи? доки? як довго?
Вони приєднуються до головного речення сполучними словами як, як тільки, скоро, ледве, під час того як, після того як, з тих пір як.
У головному реченні деяким із названих сполучників можуть відповідати вказівні слова тоді, відтоді, доти:
- Чому ж стоїш без руху ти, Коли весь світ співає? (О. Олесь).
Підрядні причини вказують на причину того, про що йдеться в головному реченні, і відповідають на питання чому? через що? з якої причини?
Вони приєднуються до головного речення сполучниками бо, тому що, через те що, від того що, завдяки тому що, оскільки:
- Не злякать вам нікого, холодні сніги, Бо розтопе вас сонце блискуче… (О. Олесь).
Складені сполучники в обставинних причини можуть повністю належати до підрядної частини або розчленовуватися. При розчленуванні цих сполучників на дві частини, слова тому, через те є співвідносними. Відповідно, у першому випадку кома ставиться перед усім складеним сполучником, а в другому — після співвідносних слів.
Якщо співвідносне слово належить до головної частини, на нього завжди падає логічний наголос:
- Мабуть, тому, що село коло річки близько, таке все свіже, зелене та ярке…(Марко Вовчок)
- Усе свіже, зелене та яре, тому що село коло річки.
Читайте також: