Уже незабаром для вступу до університетів абітурієнтам крім ЗНО доведеться писати мотиваційні листи. У деяких (але не всіх) навчальних закладів ці листи почнуть вимагати вже на вступній кампанії 2021 року.
Якщо ви досі не знаєте, що таке мотиваційний лист, як його правильно писати і чи залежатиме від нього рейтинг при вступі — цей матеріал саме для вас.
Що має бути у мотиваційних листах, а чого краще уникати? Поради HR-експертів.
Майк Притула, засновник найбільшої в Україні онлайнHR–академії Mike Pritula Academy
Моя перша порада — це зрозуміти, навіщо цей мотиваційний лист і що буде від нього очікувати людина, яка його читатиме.
Такі листи роблять для того, щоб абітурієнти ухвалювали свідомі рішення.
І важливо у листі показати, що ваш вибір, ваше рішення вступити до цього вишу є усвідомленим і пояснити, як ви до цього прийшли.
Друга порада — це пояснити у листі, як ваш вибір пов’язаний з вашим майбутнім, як ви плануєте використовувати здобуті знання, де працювати.
Варто описати, які ви розглядали альтернативи, які варіанти у вас були, чому зупинилися саме на цій професії.
Не просто написати, що я обрав цю професію, бо вона мені подобається, а пояснити сам процес, як ви до цього прийшли, і чому подобається, чому ви зробили такий вибір.
Сюди варто додати більше фактів і більше розповісти про себе: “я прочитав, послухав, побачив і тоді вирішив…”.
Можливо, наведіть приклади людей, які рекомендували вам там вчитися, чи вкажіть контакти тих осіб, які можуть дати вам рекомендації. Ймовірно до них ніхто звертатиметься, але такий дорослий і розважливий підхід з наведеними фактами і прикладами точно сприйматиметься позитивно.
Важливо детально ознайомитись з вишем, якому адресований лист — його роботою, програмою, хто у ньому навчався, де працюють випускники. Розкажіть про цих людей чи про програму вишу у листі, ваша розповідь не має бути абстрактною.
Чого варто уникати — не робити пустих заяв і не брехати. Не пишіть про себе якісь неправдиві речі, навіть якщо їх важко перевірити.
Завдання такого листа — це продати свою мотивацію, свої амбіції, плани і цілі. “Я чітко знаю, чого я хочу, я знаю, як я цього доб’юсь і навіщо це мені потрібно, чому я зробив саме такий вибір”. Все решта будуть оцінювати на екзаменах чи тестах. Тому, на мою думку, тут не варто писати, наприклад, про свої слабкі і сильні сторони.
Якщо є можливість вказати когось для рекомендації, то робіть це. Але не варто згадувати батьків, мовляв, “ось мій тато порадив мені зробити такий крок”.
Одна сторінка А4 для листа такого формату — це оптимальний обсяг.
Ольга Рашевська, засновниця LINK Recruitment Agency:
Мотиваційний лист — це давно поширена практика в західних вишах на рівні з атестатами і іншими документами. Це спосіб пізнати вас більш цілісно і персоналізовано, зрозуміти, чому саме ви повинні стати їхнім студентом.
Найперше — це варто ознайомитись з вимогами, щоб розуміти очікування приймальної комісії.
Наприклад: обсяг повинен скласти 600 слів. Розкажіть про причини, чому ви вибрали цей факультет, як це співвідноситься з вашими планами на майбутнє. Розкажіть про те, що хочете отримати під час навчання, опишіть ваші активності і практики, які стосуються обраного напрямку.
Структура повинна відповідати вимогам, але я б звернула увагу на такі блоки:
- вступ
- мета вступу саме до цього вишу і конкретно тема або сфера, яка вас цікавить
- план реалізації ваших цілей та те, як програма вишу допоможе у цьому
- що у вас є такого, що допоможе у досягненні цілей, якими якостями ви володієте —наведіть приклади з навчання, життя
- вкажіть те, що плануєте розвивати
- який свій внесок ви можете зробити
- висновок.
Окремо про вступ — це як перше враження, які кожен з нас автоматично формує за перші 10-15 секунд. І другого шансу справити перше враження у вас немає. Швидше за все ми хочемо зацікавити і спонукати до подальшого знайомства з нами і до взаємодії. Але важливо не перестаратися, жарти і цитати можу мати зворотний ефект.
Можливо вам дуже захочеться розповісти про себе, але зверніть увагу, що має простежуватися логічний зв’язок і кожне слово має додавати аргументів на вашу користь.
І наостанок: дуже важливо перевірити граматику, орфографію і пунктуацію. Не тільки за допомогою програм, вони теж іноді помиляються! Дайте прочитати листа кільком людям, щоб переконається, що текст зрозумілий, структурований і логічний.
Олеся Гунько, HR-експертка
Якщо мотиваційний лист абітурієнта — поки що новинка, то з мотиваційним листом при пошуку роботи стикався майже кожен, зокрема, якщо подавався на вакансії міжнародних компаній.
Що може бути спільного у мотиваційного листа вступника і кандидата? Формальне призначення обох листів:
1) обґрунтувати, чому ви обрали цього роботодавця/цей ВНЗ
2) обґрунтувати, яким чином ви відповідаєте заданим вимогам.
Часто пропозиція обґрунтувати, “чому ви обрали саме нашу компанію”, сприймається негативно. Сама потреба писати мотиваційного листа наче обтяжує кандидата. Насправді у цій частині роботодавець хоче з’ясувати ваші цілі і цінності, виявити точки перетину із цілями та цінностями компанії. Для вас — це нагода познайомитись. Тобто мотиваційний лист — це ваша перша комунікація з роботодавцем\вишем, заочне знайомство.
Навіть, якщо згодом до нього випишуть формальні критерії, я би рекомендувала все-таки претендувати на індивідуальність, адже це шанс виділитись, звернути на себе увагу (а це важливо, особливо, якщо на факультет чи спеціальність, яку ви обрали, є великий попит).
Виділитись можна різними способами. У моєї колеги, скажімо, був досвід, коли кандидат на дуже популярну вакансію у компанії, яка входила до впливового рейтингу Fortune-500, написав мотиваційного листа у формі вірша. Потім він переміг у конкурсі на вакансію, бо мав відповідний досвід і компетенції, але на початку, щоб потрапити до шортліста за умов великої конкуренції, цього буває недостатньо.
Проте виділитись можна: переконливими аргументами, знанням історії компанії\вишу, цікавими ідеями розвитку сфери, концептуальним мисленням.
Однією із поширених помилок є використання “універсального” листа, який розсилають багато разів на усі вакансії. Мати шаблон листа, готовий кістяк — це ок, але цінним є індивідуальний підхід.
Лист повинен мати структуру. Спосіб викладення думок на папері демонструє, як ви мислите. Виділіть час на вивчення вимог, виділіть блок у листі під ваші навички та досвід, які відповідають цим вимогам.
Досягнення. Зазвичай, пропозиція розповісти про досягнення лякає кандидатів, а під досягненнями розуміють щось масштабне, як політ у космос. Досягнення — це про щоденну роботу для реалізації мети. Її величину та значущість визначаєте ви самі. Але два речення на підтвердження вашої цілеспрямованості працюватимуть на вашу користь.
Грамотність і форматування. Може видатись дивним, що про це треба говорити, але ці аспекти листа часто залишаються поза увагою кандидатів. Копіпейст окремих фраз, без вирівнювання шрифту, а іноді і без перекладу, граматичні помилки зменшують шанси кандидата до нуля, адже свідчать про невисокий рівень відповідальності, зацікавленості чи поваги.
Джерело: ВВС News Україна