Художній образ і прототип належать до основних теоретико-літературних понять. Учасник ЗНО повинен знати ці поняття і визначати їх у художньому творі. Зверніть увагу на їхні визначення і класифікацію. Вони допоможуть вам відмінно впоратися з таким типом завдань!
Художній образ — це узагальнена і разом з тим конкретна картина людського життя чи навколишнього світу, що створена творчою уявою митця.
Його мета: передати загальне через одиничне, не наслідуючи дійсність, а відтворюючи її.
Ознаки образу:
- предметність
- змістове узагальнення та описовість
- образи деталей, обставин.
- змістові образи: індивідуальні, загальнолюдські
Класифікація образів за об’єктом змалювання:
- образи-персонажі (Мавка, Лукаш у «Лісовій пісні» Лесі Українки)
- образи-пейзажі (картина літнього поля в новелі “Intermezzo”)
- образи-речі (мотовило у повісті “Кайдашева сім’я”)
- образи-емоції (Моя втома у новелі “Intermezzo”)
- образи-поняття (ганьба, честь…)
- образи-події (розгортання конфліктів у творі)
- образ-інтер’єр
- образ-символ (Україна, доля у Т. Шевченко)
- образ-алегорія
Класифікація образів за способом творення і сприйняття:
- слухові
- зорові
- дотикові
- смакові
- запахові
Прототип — це початковий образ, знайомий письменнику в життя або по історичним книгам, у якого запозичуються риси характеру і зовнішності для створення літературного героя. В той же час письменник має право домислити персонаж, доопрацювати, доповнити його якості особистості. Часто письменник створює настільки літературний образ, вибираючи прототип, що таке збіг з реальною людиною буває не зовсім точним.
Прототип в реалістичній літературі
Нерідко за задумом письменника з’являється прототип, який від початку і до кінця повторює життєвий шлях і вчинки самого автора. Такі твори є найбільш реалістичними, тому що сповна вбирають в себе життєвий уклад і погляди героїв саме тієї епохи. Звертатися до такого прототипу письменникові доводиться в автобіографічних творах.
Кілька прототипів – збірний образ
Існують і так звані збірні образи. Це коли прототип героя не один, а їх кілька. Створюючи літературний образ, автор бере різні особливості одразу у декількох людей.