Не знаєте, коли слова пишуться через дефіс? Вагаєтеся щоразу, як їх треба вжити у своєму висловленні? Тоді наш матеріал для вас! Тут ми постараємося максимально детально і, водночас, лаконічно розібрати випадки написання слів з дефісом. Усього десять правил допоможуть вам легко засвоїти тему і більше не робити помилок. Мотайте на вус!
Через дефіс пишуться слова, що є незалежними одне від одного і, наблизившись фонетично, складаючи одне поняття, не злились остаточно в одне слово.
- Слова, що не мають сполучного голосного: хата-читальня, ракета-носій, дизель мотор, блок-система.
- Складні прізвища та географічні назви, а також географічні назви, до складу яких входить прийменник: Гулак-Артемовський, Кам’янець-Подільський, Франкфурт-на-Майні, Івано-Франківськ, Рава-Руська.
- Повторення синонімічних слів: плаче-ридає, думає-гадає, зайчик-побігайчик.
- Повторення того самого слова: ледве-ледве, далеко-далеко, рідний-рідний.
- Сполучення слів, що мають приблизне значення: день-другий, сотня-дві, туди-сюди.
- Слова з частиною пів- у власних назвах: пів-України, пів-Києва, пів-Європи.
- Прикметники, утворені від двох і більше слів, що перебувають у сурядному зв’язку: фізико-математичний (фізика і математика), історико-філологічний (історія і філологія), фінансово-економічний (фінанси і економіка), молочно-кавовий (молоко і кава).
- Прикметники, що означають поєднання двох окремих кольорів або їх відтінків: жовто-блакитний, сніжно-білий, темно-зелений, криваво-червоний, блідо-рожевий, темно-вишневий, крім прикметника жовтогарячий;
- Складні іменники, утворені із самостійно вживаних слів, перше з яких підкреслює певну ознаку, особливість предмета: дизель-мотор, стоп-кран, жар-птиця).
- Іменники з частинами екс-, віце-, лейб-, обер-, міні-, міді-, максі- : екс-чемпіон, віце-консул, міні-спідниця.
Натомість:
Читайте також: