Афоризми Григорія Сковороди

Афоризми Григорія Сковороди необхідно знати для успішної здачі ЗНО та засвоєння програми. У даному матеріал зібрані найбільш відомі афоризми цього великого філософа та письменника. Можливо, ви знайдете в них щось цікаве для себе.

Читати повністю »

Цитати про твори ЗНО з української літератури

Досить багато писменників та літературознавців у різні часи відзивалися про ті чи інші твори. В даному матеріал зібрані цитати про твори, що входять до програми ЗНО.  Дані цитати про твори досить часто зустрічаються у тестах і їх бажано знати.

Читати повністю »

Типи римування

До шкільної програми української літератури входить таки матеріал як типи римування.  Хоча здавалося б даний матеріал може зацікавити тільки поетів та літературознавців, але нам потрібно його вивчити, готуючись до ЗНО. Отже існують такі основні типи римування:

Читати повністю »

Роди літератури. Жанри творів.

Роди літератури. Що це таке. І скільки їх є. Відповіді на ці питання бажано знайти, готуючись до ЗНО з української літератури.  Про це і буде даний матеріал.

Читати повністю »

Як визначити віршовий розмір.

Як визначити віршовий розмір

Як визначити віршовий розмір того чи іншого твору? Хоча це завдання для багатьох залишається китайською грамотою, але насправді тут немає нічого складного. Для визначення віршового розміру потрібно всього трохи розуму і пригадати декілька нескладних правил, що будуть нижче.  Розпочнемо зі прикладу.

Читати повністю »

Жанри творів, що виносяться на ЗНО

Таблиця жанрів усіх творів, що виносяться на ЗНО х української літератури. Може бути корисною як при підготовці до тестування, так і безпосередньо під час тестування. З її допомогою можна швидко знайти та запам’ятати жанр необхідного твору.
Читати повністю »

Новітній літературний процес в Україні

Новітній літературний процес в Україні

Формування сучасної української літератури відбувається під впливом важливих подій, що відбуваються в суспільстві.
– 1986 р. – аварія на Чорнобильській АЕС.
– 1991 р. – здобуття незалежності, початок розбудови нової суверенної держави.
– 2004 р. – Помаранчева революція, вибори Президента тощо.

Читати повністю »

«Дума про Марусю Богуславку». Балада «Бондарівна»

Думи — великі пісенно-розповідні твори переважно героїчного змісту про важливі історичні події (найчастіше про боротьбу українського народу проти іноземних загарбників). Близькі до історичних пісень і билин за тематикою, але пісня виконується співом, дума і билина – речитативом (проказуванням) під супровід кобзи, бандури чи ліри. Дума, на відміну від пісні, має нерівноскладові рядки, переважно.дієслівне римування; більша за обсягом.

Читати повністю »

Історичні пісні. «Ой Морозе, Морозенку», «Чи не той то Хміль».

«Українська пісня – це бездонна душа українського народу, це його слава» (О. Довженко).

Історичні пісні – це народні ліро-епічні твори про важливі історичні події та конкретних історичних осіб.
Уперше термін «історична пісня» увів в українську фольклористику Микола Гоголь.
Як окремий жанр, історичні пісні з’явилися в XIV – XV ст., коли Україна опинилася беззахисною перед грабіжницькими набігами татар. Формуючись спочатку спонтанно в лоні інших жанрів пісенної творчості, історична пісня (як і дума) досягає кульмінації у XVII – XVIII ст. – в добу козаччини. Як і думи, історичні пісні відображають історичне минуле українського народу і своїм змістом охоплюють події з XIV ст. до найновіших часів.

Читати повністю »

Іван ФРАНКО (поезія громадянської лірики» (збірка «З вершин і низин») )

Відкриває розділ поезія «Гімн» (Замість пролога), яка є прологом також до всієї збірки. Провідний образ поезії — образ вічного революційного духу народу, що постає у творі як сила, «що тіло рве до бою, Рве за поступ, щастя й волю», як сила, яку ніщо не може зупинити. Революційний дух народжує силу й завзяття «добувати Хоч синам, як не собі, Кращу долю в боротьбі». Що ж таке вічний революційний дух? Це «наука, думка, воля», яка «не уступить пітьмі поля. Не дасть спутатись тепер». Вірш, покладений на музику Миколою Лисенком, став, як і Шевченків «Заповіт», одним із неофіційних гімнів народу.

  Читати повністю »