ПАНАС МИРНИЙ. Біографія.Біографія Панаса Мирного

Панас Мирний (Панас Якович Рудченко) народився 13 травня 1849 року в родині бухгалтера повітового казначейства в місті Миргороді на Полтавщині. Незначною була освіта Панаса Рудченка, бо після кількох років навчання в Миргородському парафіяльному, а потім у Гадяцькому повітовому училищі, чотирнадцятилітній хлопець йде на власний хліб.

Чиновницька служба почалася в 1863 році в Гадяцькому повітовому суді.

Наступного року він переходить у повітове казначейство помічником бухгалтера, а згодом, після короткочасного перебування в Прилуках, займає цю ж посаду в Миргородському казначействі.

З 1871 року Панас Рудченко живе і працює в Полтаві, займаючи різні посади в місцевій казенній палаті.

Перші його твори (вірш «Україні» та оповідання «Лихий попутав»), підписані прибраним ім’ям Панас Мирний, з’явилися за кордоном, у львівському журналі «Правда» в 1872 році.

Ще 1875 року в співавторстві з братом Іваном Біликом було закінчено роботу над романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» , але (у зв’язку з Емським указом) твір не був опублікований і вперше з’явився в Женеві у 1880 році.

Ще за молодих років Панас Рудченко був зв’язаний з революційним визвольним рухом, з 1875 року брав участь у нелегальній роботі революційного гуртка «Унія».

Коли 1914 року було заборонено вшанування пам’яті Шевченка, письменник у відозві, написаній з цього приводу, висловлює глибокий протест і обурення діями російської влади.

Після встановлення Радянської влади в Україні, Мирний, незважаючи на свій похилий вік, іде працювати в Полтавський губфінвідділ.

Панас Мирний

Помер Панас Мирний 28 січня 1920 року.

Твори:

– оповідання:

«Лихий попутав»
автобіографічне оповідання «Ганнуся»
цикл оповідань «Як ведеться, так і живеться»
«Пасічник»
«Яків Бородай»
«Замчище»
«Визвол»
«Морозенко»

– повісті :

«П’яниця»
«Лихі люди»
«Лихо давнє й согочасне»
«Голодна воля»
«За водою»

– романи:

«Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
«Повія»

– новела «Лови»

– п’єса «Лимерівна»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.