“Земля” Ольга Кобилянська коротко


Тема твору: страшна трагедія братовбивства, що спіткала родину Федорчуків

Ідея твору:пошук причин трагедії, що сталася, показ влади фатуму над людиною, неможливості переломити власну долю.

Сюжет: Свою розповідь Ольга Кобилянська починає нетипово – з опису другорядних персонажів – селянки Докії Чоп’як ті її дочки Парасинки. Через те, що сама Докія замолоду зазнала нужди, вона не хоче такої ж долі для доньки, тому вирішує віддати її заміж за заможного господаря.

Кандидатури дві – Тодорка Жемчук та Михайло Федорчук. Парасинка не кохає жодного з них, але до Михайла, більш прихильна, бо він симпатичніший, кремезніший за Тодорика. Коли доля Парасинки і Михайла вже майже вирішена (батьки домовились про шлюб), в село приходить рекрутський набір, і старшому сину Федорчуків випадає жереб йти до армії. Докія не хоче чекати і видає Парасинку заміж за нелюбого Тодорика.

На весіллі Михайло знайомиться з Анною – бідною наймичкою, що має тільки матір і брата. Між молодими людьми виникає кохання. Паралельно йде опис молодшого брата Михайла – Сави. Брати Федорчуки – це два контрастні образи. Якщо Михайло завжди слухає батьків, любить землю, припадає біля неї, то Сава любить свободу, праця на землі не приваблює його, він радше пішов би в армію, але, на жаль, жереб випав не йому.

Сава також має кохану дівчину, її звати Рахіра, але у пари нема жодних шансів добитися схвалення їхнього союзу. На те є ряд причин: 1) Рахіра циганка, бо її батько Григорій циган; 2) Мати Рахіри – сестра Марійки Федорчук, а отже Рахіра й Сава – двоюрідні брат і сестра; 3) батько Рахіри колись ледве не засадив до в’язниці Івоніку Федорчука (батька Сави).Однак молоді люди все одно прагнуть бути разом. Рахіра кохає Саву, хоча в неї є й трошки меркантильна мрія: вона хоче стати господинею на землях Федорчукв.

Михайла забирають до армії, у війську йому дуже тяжко і він навіть думає про втечу. Трохи згодом його відпускають додому на маленькі вакації. У цей період вони зустрічаються з Анною, він дарує їй перстень на знак того, що хоче з нею одружитися й обіцяє невдовзі розповісти все батькам. Анна вірить йому, та Михайло – людина кволої волі, він боїться осуду батьків, бо вони наврядче приймуть бідну наймичку до своєї родини. Михайло знов відправляється до війська, так і не сказавши нічого батькам. За декілька місяців Анна відчуває, що вагітна. Рахіра і Сава дізнаються про її вагітність і хочуть використати цей факт проти Михайла. Рахіра все частіше нагадує Саві, що наступним до війська заберуть його, Михайло одружиться з Анною і всі землі дістануться старшому Федорчуку. Рахіра поступово вкладає в Савину голову думку про те, що якби він залишився єдиною дитиною в родині, то батьки залишили всі землі йому. Дівчина добивається свого і, коли Михайло приїжджає додому на лікування, Сава здійснює їхній з Рахірою план. Він заманює Михайла до лісу і вбиває його там.

Михайлову смерть розслідують, багато фактів говорять проти Сави, однак Марійка Федорчук стає на захист сина. Михайла ховають, під час похорону до Марічки намагається наблизитися вбита горем Анна, але мати Михайла відганяє її. Анна народжує двійню, через нестатки, розуміючи, що не витягне сама обох дітей, вона знов приходить до Марічки. Дівчина благає її взяти одного з малюків, бо то, за її словами, діти Михайла. Марічка, яка нічого не знає про стосунки сина з Анною, виганяє її на вулицю. Анна починає дуже сильно хворіти, потрапляє до лікарні, обидві дитинки помирають. У лікарні її доглядає брат Докії – сорокарічний Петро. Після одужання Анни, він пропонує їй одружитися. Анна погоджується, згодом у них народжується хлопчик.

Сава з Рахірою також одружуються, але батько дає їм найгірші землі, бо знає, що Сава став причиною смерті брата, про те свідчать деякі факти. Якби не Марічка, Івоніка віддав би сина до тюрми, однак серце матері не витримало б цього, й Івоніка вирішив не чіпати його. Рахіра з Савою працюють на землі, від того палкого кохання, що було між ними, нічого не залишилося. Тяжка праця на поганому ґрунті з’їла їхні почуття. Сава ще більш озлобився, бо зрозумів, що скоївши вбивство, втратив власну душу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.